Lietuviškai English Polish
Versija neįgaliesiems
Į pradžiąSvetainės žemelapisEl.paštas
Į pradžią
Švenčionių rajono savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 19
LT-18116 Švenčionys
Tel. (8 387) 66 372
Faks. (8 387) 66 365
El. paštas savivaldybe@svencionys.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188766722
Naujienos Apie savivaldybę Gyventojams koronavirusas Investuotojams Verslininkams Turizmas
2020 m. rugpjūčio 11 d.

KITA INFORMACIJA
- Pagrindinis puslapis
- Atliekų tvarkymas
- Viešoji tvarka
- Civilinė sauga
- Mobilizacija
- Nuotraukų galerija
- Želdiniai
- Klausimai atsakymai
- Gyventojų skelbimai
- Laisvos darbo vietos
- Svetainės struktūra
- Pastebėjus klaidą

Prisijungimas gyventojams

Lankytojų statistika
Skaičiuojama nuo: 2006-05-02
Iš viso apsilankė: 9306496
Šiandien apsilankė: 1875
Dabar naršo: 39


Paukščių gripas

Paplitimas
Amerika, Australija, Pakistanas, Meksika, Rusijos Federacija, Pietryčių Azijos šalys, Rytų Europa. 2004 metais paukščių gripo protrūkiai, kuriuos sukėlė H5N1 virusas, nustatyti Korėjoje, Hong Konge, Kinijoje, Amerikoje, Laose, o 2005 m. - protrūkiai nustatyti Kambodžoje, Kinijoje, Indonezijoje, Laose, Vietname ir Tailande, Japonijoje, Rusijoje, Kazachstane, Rumunijoje ir Turkijoje.  

Sukėlėjas
Orthomyxoviridae šeimos Influenzavirus genties virusas.
Virusą inaktyvuoja temperatūra 60°C/30 min. pH – rūgštinė. Dezinfektantai - formalino ir jodo mišiniai. Viruso atsparumas  - ilgai išsilaiko audiniuose, fekalijose, vandenyje.  Virusas gali būti platinamas iki 4 savaičių po infekcijos. Virusas gali plisti 7-14 dienų per išmatas.  Mėšle virusas gali išgyventi iki 105 dienų, ypač esant didelei drėgmei ir žemai temperatūrai.  

Ligos perdavimas
Tiesioginio kontakto būdu su sergančių paukščių išskyromis, ypač fekalijomis, per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, rūbus, avalynę. Sudužę užkrėsti kiaušiniai inkubatoriuje apkrečia kitus ir taip gali išplatinti ligą.   Mechaniškai virusą gali platinti visi vaikščiojantys, šliaužiojantys ar nuo fermos prie fermos skrendantys gyvūnai, paukščiai bei žmonės. 

Klinikiniai požymiai  
Edemos galvos ir kaklo srityje gausios kraujosruvos dehidratacija skiauterė, barzdelė, paausiai – anemiški, vėliau – cianoziški. Maniežiniai judesiai kaklo ir sparnų raumenų traukuliai. Gaištamumas iki 100%.  

Profilaktika, ligos likvidavimo priemonės
Gydymo nėra, paukščiai ir jų produktai naikinami dezinfekcija, žmonių judėjimo apribojimai. Profilaktiškai svarbu, kad naminiai paukščiai neturėtų kontakto su laukiniais, o ypač vandens paukščiais.  

Lietuvoje
Liga pasireiškusi nebuvo. Atliekami naminių bei laukinių paukščių kraujo tyrimai. Lietuvos Respublika taiko apsaugos (prekybos paukščiais ir paukštiena) priemones, priimtas Europos Komisijos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba patvirtino paukščių gripo stebėsenos tarp laukinių ir naminių paukščių planą.
Ventės rage įkurtas veterinarijos postas, kuriame atliekama migruojančių paukščių stebėsena ir imami mėginiai. Paukščių gripo tyrimai atliekami pagal Tarptautinio Epizootijų Biuro reikalavimus. Nacionalinėje veterinarijos laboratorijoje (ji yra LR kontrolinė paukščių gripo laboratorija) 2004 m. ištirti 585 naminių ir 109 laukinių paukščių kraujo mėginiai, 2005 metais ištirti 354 mėginiai, iš jų 94  - laukinių paukščių. Laboratoriniais tyrimais nenustatytas nė vienas ligos atvejis.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad gyventojai naminius paukščius laikytų uždarytus, o apie pastebėtą padidėjusį paukščių gaištamumą ar sergamumą nedelsiant praneštų Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. 8~ 800 404 03.

Paskutinis atnaujinimas: 2011-03-28 14:30:44
 
© Švenčionių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas