Lietuviškai English Polish
Versija neįgaliesiems
Į pradžiąSvetainės žemelapisEl.paštas
Į pradžią
Švenčionių rajono savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 19
LT-18116 Švenčionys
Tel. (8 387) 66 372
Faks. (8 387) 66 365
El. paštas savivaldybe@svencionys.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188766722
Naujienos Apie savivaldybę Gyventojams koronavirusas Investuotojams Verslininkams Turizmas
2020 m. rugsėjo 30 d.

KITA INFORMACIJA
- Pagrindinis puslapis
- Atliekų tvarkymas
- Viešoji tvarka
- Civilinė sauga
- Mobilizacija
- Nuotraukų galerija
- Želdiniai
- Klausimai atsakymai
- Gyventojų skelbimai
- Laisvos darbo vietos
- Svetainės struktūra
- Pastebėjus klaidą

Prisijungimas gyventojams

Lankytojų statistika
Skaičiuojama nuo: 2006-05-02
Iš viso apsilankė: 9530261
Šiandien apsilankė: 1044
Dabar naršo: 27


Naujienos ir aktualijos
Ką svarbu žinoti, kad neapsinuodyti gyvsidabriu?

 Daugėjant peršalimo ir gripo atvejų, vienu iš svarbiausių prietaisų namuose tampa termometras, neretai – vis dar su gyvsidabrio stulpeliu.
Pagal Europos Sąjungos direktyvas, gyvsidabrio termometrai Lietuvoje neparduodami jau nuo 2009 m. Vis dėlto dalis gyventojų dar turi šių prietaisų savo namuose ir neskuba atsisakyti.
Gyvsidabris yra natūraliai gamtoje egzistuojantis cheminis elementas, randamas ore, vandenyje, dirvožemyje. Kai aplinkos temperatūra yra 0ºC ir daugiau metalinis gyvsidabris virsta bespalvėmis, bekvapėmis dujomis (garais). Gyvsidabriu apsinuodijama, kai patalpų oras užteršiamas jo garais: išsiliejus ant grindų, garuojant iš atvirų talpų. Didžiausia leidžiama gyvsidabrio koncentracija patalpų ore – 0,0003 mg/m³.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Švenčionių skyriaus specialistai primena apie gyvsidabrio keliamą pavojų žmogaus sveikatai ir kaip elgtis sudužus gyvsidabrio turinčiam termometrui.


Kuo pavojingas gyvsidabris?
Būdamas labai lakus ir toksiškas gyvsidabris kelia didelį pavojų žmonių sveikatai. tai – vienintelis metalas, kurio metaline forma galima apsinuodyti įprastose sąlygose. Gyvsidabris patekęs į organizmą sutrikdo fermentų veiklą, jaučiamas galvos skausmas, pykinimas, silpnumas. Gyvsidabris sukelia centrinės nervų sistemos, virškinamojo trakto, inkstų pažeidimus, atsiranda tirpimo, niežėjimo pojūtis, judėjimo, klausos, regos taip pat psichikos sutrikimai, vystosi paralyžius. Gyvsidabris kaupiasi parenchiminiuose organuose, smegenyse, kauluose ir iš organizmo išsiskiria lėtai su šlapimu, prakaitu, seilėmis. Kai gyvsidabrio garų įkvepiama daug, galima plaučių edema ar net mirtis.

Ką daryti sudužus termometrui?
Jeigu sudužo termometras ir gyvsidabris pasklido ant stalo, grindų ar kitų paviršių, gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link vadovaujantis šiomis rekomendacijomis:
• iš patalpos išvesti vaikus;
• pasiruošti stiklinį indą su vandeniu ir sandariu kamščiu, lazdelę (medinę arba stiklinę), guminę kriaušę, voką arba storesnio popieriaus lapą, lipnią juostą arba klijais pateptą popieriaus lapą;
• pačius didžiausius rutuliukus lazdele sustumti į voką arba ant storesnio popieriaus ir supilti į butelį. Tuomet gumine kriauše susiurbti mažesnius rutuliukus. Pačius mažiausius lašelius surinkti su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Negalima gyvsidabrio valyti šluoste, siurbti siurbliu, nes jis pasklis dar plačiau ir padidės jo garavimo paviršius;
• surinktą gyvsidabrį supilti į stiklinį indą su vandeniu ir sandariai uždaryti. Jokiu būdu surinkto gyvsidabrio nedeginti, nemesti į buitinių atliekų konteinerį, nes taip galima užteršti visą patalpą. Indą su gyvsidabriu pristatyti į savivaldybės atliekų priėmimo aikštelę arba kitą pavojingų atliekų surinkimo vietą;
• paviršių, ant kurio išsipylė gyvsidabris, nuvalyti 0,2 proc. vandeniniu kalio permanganato tirpalu (2 g kalio permanganato 1 litrui vandens) arba muilo ir sodos tirpalu (52 g sodos ir 45 g muilo 1 litrui vandens), po to patalpas dar kartą išplauti ir gerai išvėdinti.
Jeigu nėra galimybių gyvsidabrį surinkti patiems, svarbu palikti patalpas ir kreiptis pagalbos telefonu 112. Atvykę ugniagesiai gelbėtojai atliks mechaninę ir cheminę demerkurizaciją (gyvsidabrio pašalinimą).
Dėl gyvsidabrio koncentracijos patalpų ore nustatymo, kreipkitės į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Švenčionių skyrių.

Patariama konsultuotis su medikais

Žmonėms, nuogąstaujantiems, kad galėjo apsinuodyti gyvsidabriu, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją arba skambinti į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Apsinuodijimų informacijos biurą telefonu (8 5) 236 20 52. Visą parą budintis specialistas patars ką daryti ir kur kreiptis.


NVSC Vilniaus departamento
Švenčionių skyriaus
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Ingrida Kazakevičienė
Tel. (8 387) 51 568
El. p. ingrida.kazakeviciene@nvsc.lt

  2019-12-27
Atgal Spausdinimo versija
SAVIVALDYBĖS MERAS

Mero darbotvarkė

Naujienų prenumerata
POSĖDŽIŲ TRANSLIACIJA
 Video archyvas 
 
Vardadieniai { visi }
Šiandien:
Žymantas
Gytautė
Jeronimas
Sofija
Rytoj:
Mantas
Mintė
Remigijus
Benigna


 
© Švenčionių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas